Четвер, 18.01.2018

Другий всеукраїнський методичний семінар для освітян «Нова українська школа: навчання/знання про голодомор та інші геноциди»

08-09 лютого 2017 рокуу м. Києві пройшов Другий всеукраїнський методичний семінар для освітян «Нова українська школа: навчання/знання про голодомор та інші геноциди». Організатори: Міністерство освіти і науки України, Український інститут національної пам’яті, Центральний архів громадських об’єднань України та Український науково-дослідний та освітній центр вивчення Голодомору.
У Великій конференц-залі Національної академії наук України пройшло відкриття вказаного семінару на якому виступили: Людмила Гриневич, директор Українського науково-дослідного та освітнього центру вивчення Голодомору (HRECinUkraine), доктор історичних наук; Мустафа Джемілєв, народний депутат України, уповноважений Президента України у справах кримсько-татарського народу; Павло Хобзей, заступник Міністра освіти і науки України; Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук.
В програмі заходу 08.02.2017 р. було проведено декілька сесій:
Перша сесія на тему: «Мультидисциплінарність у академічних дослідах Голодомору (1932-1933 рр.) та інших геноцидів», на якій виступили Станіслав Кульчицький, професор, доктор історичних наук Інституту історії України Національної академії наук України; Гульнара Бєкірова, заступник голови спеціальної комісії Курултая з вивчення геноциду крисько-татарського народу, кандидат політичних наук; Ірина Захарчук, професор Рівненського державного гуманітарного університету, доктор філологічних наук; Андрій Маслюк, науковий співробітник лабораторії психології та історії психології Інституту психології ім.. Г.Костюка Національної академії педагогічних наук України, кандидат психологічних наук; Мартін Кислий, аспірант Національного університету України «Києво-Могилянська академія».
Друга сесія: Майстер-клас «Метод проектів у викладанні історії Голодомору – геноциду українського народу» провели Наталія Бем, координатора освітнього напряму Українського науково-дослідного та освітнього центру вивчення Голодомору, кандидат історичних наук, доцент та Жанна Гаврилюк, вчителька історії та правознавства Київської гімназії «Діалог», кандидат педагогічних наук.
Третя сесія на тему: «Інноваційні методики викладання, осмислення природи геноцидів, інших масових народовбивств з перспективи виховання поваги до людських цінностей» пройшла в формі обговорення з наступних проблем: чи можна і як саме вписати викладання проблематики Голодомору та інших геноциді у наскрізний процес виховання, який формує цінності? Що таке ключові освітні компетентності (соціальна та громадянська, ініціативність і підприємливість та ін..), і як саме вивчення історії Голодомору та інших геноциді допомагатиме їх формуванню? Педагогіка партнерства у дії, або як поєднати зусилля вчителів-батьків-дітей для кращого осмислення й передачі пам’яті про Голодомор (1932-1933 рр.), інші геноциди з погляду виховання соціальної активності та відповідальності. Даний блок реалізовували: Раїса Євтушенко, провідний спеціаліст департаменту шкільної освіти Міністерства освіти і науки України; Валентина Курилів, директорка освітнього напряму Науково-освітнього консорціуму вивчення Голодомору при Канадському інституті українських студій Альбертського університету (Канада); Костянти Баханов, професор кафедри всесвітньої історії Бердянського державного педагогічного університету, доктор педагогічних наук; Ганна Михайлович, завідувачка кабінету вивчення суспільних дисциплін Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти; Тетяна Мелещенко, доцент Національного педагогічного університету ім.. М.Драгоманова, кандидат історичних наук.
Четверта сесія: Круглий стіл на тему «Викладання історії України у контексті всесвітньої історії». В ньому взяли участь: Міністр освіти і наук України Лілія Гриневич, голова Українського інституту історії національної пам’яті Володимир В’ятрович, декан історичного факультету Київського національного університету ім.. Т.Шевченка, доктор історичних наук, професор Іван Патриляк, директорка Українського науково-дослідного та освітнього центру вивчення Голодомору (HRECinUkraine), доктор історичних наук Людмила Гриневич та інші учасники семінару.
Пройшов обмін думками щодо стратегії змістових змін та трансформацій у навчальних програмах шкільної освіти.
09.02.2017 року учасники семінару ознайомилися з документами про Голодомор (1932–1933 рр.), іншими проявами сталінської голодотворної політики та матеріалами з репресій, історії УНР, видатних постатей нашої історії, періоду Другої світової війни та фашистської окупації, які знаходяться на зберіганні в Центральному державному архіві громадських об’єднань України.
Перед учасниками семінару виступили та ознайомили з архівними матеріалами та фондами: Ольга Бажан, директоркаЦентрального державного архіву громадськихоб’єднань України; Світлана Власенко, начальник відділу використання інформації документів архіву Центрального державного архіву громадських об’єднань України, кандидат історичних наук; Ірина Журжа, головний науковий співробітник відділу використання інформації документів архіву Центрального державного архіву громадськихоб’єднань України, кандидат історичних наук. Семінар пройшов на досить високому науковому та діловому рівні, представники регіоні України із великим задоволенням та конструктивно проводили обмін думками і оцінками рівня виховної роботи в системи шкільництва України.
                                                                                               І.М.Безена