Середа, 22.11.2017

Інтелектуальні змагання

Обласна олімпіада з правознавства та важливість права у житті громадянина України

11 лютого ц. р. у ДОІППО пройшов ІІІ етап Всеукраїнської олімпіади з правознавства для учнів 9-11 класів.
 Участь у ній взяли 116 учнів із Дніпропетровщини: 9 клас - 34 учні, 10 клас - 41 учень, 11 клас - 41 учень.
На урочистому відкритті олімпіади всіх учасників привітали голова журі Романенко К.М. - кандидат юридичних наук, завідувач кафедри освітнього менеджменту ДОІППО; голова оргкомітету Базилевська Л.Л. - зав. НМЛ гуманітарних дисциплін та керівництво ДОІППО (Швидун В.М. - проректор ДОІППО, кандидат педагогічних наук), побажавши успіхів в олімпіаді та досягнення якнайкращих результатів. 
Особливістю олімпіади цьогоріч було те, що завдання з правознавства були складені за методичними рекомендаціями МОН України і передбачали виявлення знань учнями міжнародних стандартів прав людини та міжнародних, регіональних і національних механізмів їх захисту. 
Завдання були спрямовані як на знання учнями теоретичного матеріалу, так і на вміння розв’язувати юридичні задачі.
 
Щодо перевірки теоретичних знань учнів, то журі орієнтувалося на таку структуру завдань:
  • тести, що мали чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний;
  • завдання на виправлення помилок у тексті;
  • завдання, що мали відкриту форму відповіді (заповнення пропущеного у тексті);
  • робота з поняттєвим апаратом (визначення понять; порівняння понять);
  • завдання, що передбачають характеристику правового порядку, правового явища чи правової процедури;
  • теоретичні питання.
Уміння учнів застосовувати правові норми у тих чи інших життєвих ситуаціях перевіряли завдання на розв’язання юридичних задач. Для перевірки таких навичок та умінь учням було запропоновано три юридичні задачі з різних галузей права. Учні загалом впорались із запропонованими завданнями, вирішили юридичні задачі, але вміння застосувати знанняв межах чинного законодавства (а воно постійно змінюється), що регулює правовідносини в межах згаданих питань, ще залишається дуже проблемним. Це питання повинно бути постійно на контролі у вчителів правознавства.

Хочеться особливо підкреслити важливість (а це слова школярів) і значення права для кожної особи та громадянина нашої держави, які виявила олімпіада.
Знання права є своєрідним рятівним кругом для кожного, хто ризикує потонути в проблемах, або ж навіть у самому житті. Багато хто вже добре навчився розуміти важливість цього шкільного предмета, але ще не всі! А от школярі впевнено кажуть, що правознавство дає їм розуміння того, як важливо бути юридично грамотною людиною. «Щоб бути захищеним в правовому полі, необхідно знати про свої права і свободи. Знання права робить людей іншими, міняє світогляд, формує правову культуру!» Не можу не погодитись, бо й сама підтримую такі думки!
Вчителі і учні, які були задіяні в олімпіаді з правознавства, ще вірять або хочуть свято вірити у силу права і роблять все для того, щоб воно існувало і працювало!
А якщо кожен з нас відчуває відповідальність за свою роботуі хоча б трохи намагається зробити навколишнійсвіт кращим, то і наше суспільство обов'язково стане більш гуманним! Для цього й існують такі олімпіади!
Фото з олімпіади дивіться на сторінці у Фейсбуці за таким посиланням:
Людмила Базилевська,
голова оргкомітету олімпіади,
14 лютого 2017 р.