Середа, 22.11.2017

Російська мова та зарубіжна література

Реалізація вчителя-методиста у роботі обласної творчої філологічної майстерні

03072017-1Методичний проект «Обласні творчі філологічні майстерні» у 2017 році відзначає десятирічний ювілей. З цієї нагоди з’явилась потреба згадати ту щасливу мить, коли думка про нестандартне узагальнення  та  якісну популяризацію роботи високопрофесійних філологів нашої області виросла у конкретний проект. Довго обмірковувалась назва та форма вчительського осередку. Лабораторія, школа, кабінет, гурток, клас, майстерня?! Але згадався  Майстер у М.Булгакова, який уособлював професіонала високого рівня та творчу особистість. Тому вважаємо, що назва «Обласна творча філологічна майстерня» - це саме те, що демонструє суть діяльності керівника та учасників професійного тематичного об’єднання філологів.
Перша «Обласна творча майстерня» з’явилась після уходу від нас відомого вчителя, кандидата філологічних наук Ганни Борисівни Буяновер. Учні Ганни Борисівни звернулись з пропозицією створити осередок пам’яті про значну особистість та акумулювати матеріали і досвід школи Буяновер. Такий осередок утворила вчитель-методист Юлія Сігізмундівна Токарєва в НВК № 131 м.Дніпра. Вона з колегами та учнями створила куточок пам’яті свого вчителя. А головне те, що Юлія Сігізмундівна продовжує працювати за технологією нашого відомого педагога, удосконалює, 03072017-2модернізує і пропонує до використання у сучасній школі. У 2008 році виникла нагальна проблема впровадження та використання  комп’ютерних технологій на уроках російської мови та літератури. Тамара Олексіївна Пінчук, вчитель-методист СЗШ № 26 м.Дніпра, першою зробила комп’ютерну підтримку до уроків, яка користувалась великою популярністю серед філологів області. Зараз її майстерня працює над впровадженням поліхудожнього навчання.
З 2009 року запрацювали майстерні заступника директора гімназії № 1м.Дніпра, вчителя-методиста Гусєвої Олени Володимирівни. Спочатку була 03072017-3майстерня за темою «Особистісний аспект розвитку учня засобами навчального предмету «Зарубіжна література» у школі життєтворчості», продуктом якої стала обласна дистанційна олімпіада креативного розвитку для юних філологів ДОКа. З 2013 року Олена Володимирівна випускає всім відомий електронний посібник «Нові імена у новій програмі». Нова майстерня Гусєвої О.В. працює над впровадженням нових технологій. Третій рік випускається електронний посібник «Технологія перевернутого навчання на уроках російської мови».
Увагою та популярністю користується майстерня відомого педагога Галини Олександрівни Пуліної. ЇЇ розробки з методики викладання літератури, зарубіжної літератури презентуються на курсах підвищення кваліфікації вчителів, як і майстерня Гусєвої О.В.
03072017-4Багато років Ільчук Світлана Ернстівна (НВК №2 м.Покров) працює над впровадженням головного принципу викладання мов – принципу комунікативності. Продукти цієї майстерні здобули статус не тільки обласного, всеукраїнського, але і міжнародного рівнів. Програма Інтеркрок, фестиваль комунікативних ігор, читацький марафон «Благодійне читання» знайомі вчителям та учням своєю цікавістю, корисністю та публічністю. Кожного року з’являються нові форми соціалізації молоді через комунікативні заходи.
03072017-5Особливу  майстерню відкрила автор підручників, посібників, зошитів для індивідуального вивчення російської та української мов у порівнянні Коробова Наталія Федорівна (Ліцей інформаційних технологій м.Дніпра). Вже декілька років цей титанічний труд зацікавлює все більшу кількість філологів і тих, хто самостійно бажає удосконалити мовні компетенції.
Завжди цікаво на заходах у Пастушенко Наталії Вячеславівни, вчителя НВО № 28 м.Дніпра, переможниці конкурсу «Учитель року-2013» у номінації 03072017-6«Російська мова». Ця майстерня активно співпрацює з багатьма колегами. Особливої популярності набула у молодих педагогів. Уроки на комунікативній основі, які демонструє Наталія Вячеславівна,  - приклад найсучаснішої педагогіки.
Керівників майстерні з позакласної роботи Твердохлєбову Тетяну Валеріївну (СЗШ № 2 Широківського району) та Земляну Лілію Вікторівну (СЗШ № 2 Петропавлівського району) знають майже всі вчителі-філологи області. Збірки  «Ювілейні дати нового 03072017-7навчального року», «У солдатській шинелі…», «Калейдоскоп педагогічних ідей», електронний посібник до Року Японії в Україні тощо. Велика кількість вчителів, що бажають друкуватись у  майстерні, говорить про популярність та необхідність цієї роботи.
У 2014-2015 роках відкриті майстерні криворізьких вчителів. Доброгорська Ірина Анатоліївна (СЗШ № 26) та Дєрусова Ілона Юріївна (СЗШ № 114) внесли у систему обласних творчих філологічних майстерень дух свіжих інновацій та комп’ютерних проектів. Філологи із задоволенням сприймають мультимедійні матеріали на своїх уроках, бо навчитись їх використанню можна також у філологів.  
03072017-8Нещодавно відкрились майстерні Доценко Тетяни Василівни  (Васильківський район), що займається різними формами тренажерів з російської мови та зарубіжної літератури; Вінніченко Алли Сергіївни з м.Жовті Води, яка вже відома допомогою при підготовці олімпіад різних рівнів, бо на цій базі концентруються  системи всіляких  завдань для роботи з творчо обдарованою молоддю.
У березні цього року запрацювала 14 майстерня, якою керує 03072017-9Маркєлова Євгенія Вікторівна (НВК № 137 м.Дніпро). Але у травні педагоги ліцею № 10 м.Марганця Багаутдинов Александр Николаевич,Чернова Ангеліна Василівна запропонували свою майстерню за цією ж тематикою. Тому у нас є майстерня Дніпро-Марганець за темою: «Від творчості вчителя – до творчого учня». До цього осередку запрошуємо тих вчителів, які користуються своєю поетичною творчістю у підготовці і проведенні уроків та позакласних заходів: дидактичні вірші, слогани, вітання, сценарії, малюнки тощо. Автори передбачають створення сайту учнівської творчості.
03072017-10Планується відкриття чергової майстерні під час серпневих заходів. Вона не буде звичайною. Але хай  інтрига залишиться до її відкриття.
Всі вчителі, які є керівниками та учасниками майстерень, мають високий професійний рівень, великий досвід роботи та величезний творчий потенціал. На базі цих майстерень можуть навчатись молоді педагоги або вчителі, що хочуть підвищити свій рівень за відповідними філологічними напрямками. Дозвольте привітати 03072017-1103072017-12майстрів шкільної філології та і всю вчительську спільноту з ювілеєм дійсно якісного проекту, сподіваємось на його подальший розквіт разом з творчою реалізацією вчителів-методистів нашого регіону.
Детальніше про роботу та адреси обласних творчих філологічних майстерень можна узнати на сайті doippo.dp.ua.
Чубарова М.Є., методист лабораторії гуманітарних дисциплін